18 Mart Çanakkale Zaferi

18 Mart Çanakkale Zaferi

Türkiye, Cuma günü Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü olarak bilinen 18 Mart 1915’in 107. yıl dönümünü anacak.

İngiliz Savaş Konseyi, 13 Ocak 1915’te Gelibolu Yarımadası’nı işgal etmeye karar verdi. Asıl hedef, Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul’du.

İngiltere, Gelibolu Boğazı’nı geçerek İstanbul’u Rusya’dan önce işgal ederek savaşı sona erdirmek istedi.

Müttefik iki devlet olan İngiltere ve Fransa, Gelibolu Boğazı’nı zırhlılarla kolayca geçebileceklerini düşünmelerine rağmen, 18 Mart’ta beklenmedik bir yenilgiye uğradılar.

İngiltere’nin HMS Irresistible ve HMS Ocean ile Fransa’nın Bouvet gemileri, Osmanlı gemisi Nusret’in boğazı geçmeden döşediği mayınlar tarafından batırıldı. Geçemeyeceklerini anlayan müttefikler, 25 Nisan’da bir askeri operasyon başlattı.

‘Size ölmeyi emrediyorum’ sözü kime söylendi?

Mustafa Kemal 57. Alay ve ek birliklere komuta ederek, “Size taarruz emri vermiyorum. Size ölmeyi emrediyorum.”

26 Nisan’da düşmanın yoğun saldırıları karşısında 72. Alay ve 8. Dağ Bataryası’nı güney kanadına sevk etti. Kolordu, ek birlik gönderilemediğini bildirdi. Albay Kemal, o günün “düşmana karşı en kritik gün” olduğunu söyledi.

İlk Kirte Muharebesi 28-30 Nisan tarihlerinde gerçekleşti. İki İngiliz ve bir Fransız tugayından oluşan Müttefik kuvvetleri, Osmanlı askerlerinin savunmasına karşı Alçıtepe’yi işgal edemedi.

İtilaf Devletleri, Alçıtepe’yi ele geçirmek için 6-8 Mayıs’ta İkinci Kirte Savaşı’na giderek yeni takviye istedi.

Büyük kayıplara rağmen, İngiltere’nin Birinci Amirallik Lordu Winston Churchill’e operasyonlara devam etmesi emredildi.

Mustafa Kemal albaylığa terfi ettiği Cephe

Yarbay Kemal Gelibolu Yarımadası’nda büyük başarılar elde etti. Arıburnu’na çıkan Anzak birliklerinin Conk Bayırı’ndaki yarımadaya ilerlemesini durdurdu. Bunun üzerine Kemal, 1 Haziran’da Sanders tarafından albaylığa yükseltildi.

General Hamilton, büyük kayıpları göz önünde bulundurarak 19 Mayıs’ta Yassıtepe-Alcıtepe’ye taarruz kararı aldı. Osmanlı yedek birlikleri, 4-6 Haziran’da düşman birliklerinin saldırısını bastırdı.

Birinci Kerevizderesi Muharebesi’nde Fransız Kolordusu Kerevizderesi semtini işgal etmek için saldırdı ancak 21-22 Haziran’da Osmanlı savunması tarafından bastırıldı.

Zigindere ilçesini ele geçirmek isteyen İtilaf Devletleri, 28 Haziran-5 Temmuz tarihleri ​​arasında süren Zigindere Meydan Muharebesi’nde de başarısız oldular.

Çanakkale Savaşının Sonu

İngiliz hükümeti 9 Aralık’ta Gelibolu Yarımadası’ndaki askerlerinin bir kısmını geri çekme kararı almış, Suvla Körfezi ve Arıburnu derhal tahliye edilmiş, ancak az sayıda asker 20 Aralık’a kadar Seddülbahir’de tutulmuştu.

İtilaf kuvvetleri, işgal ettikleri son nokta olan 9 Ocak’ta Seddülbahir’i tahliye etti. Gelibolu Yarımadası’ndan tamamen çekilirken Türk milleti zaferi kazandı.

18 Mart, Türk tarihinin en önemli zaferlerinden biri olarak kabul edilir ve Türklerin şehitlerini ve savaş gazilerini onurlandırmasıyla anılır.

18 Mart 1915 zaferi, ülkeye bir bağımsızlık savaşı başlatmasını ve sonunda 1923’te Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinden bir cumhuriyet kurmasını sağlayan büyük bir moral desteği verdi.

Yorum yapın