8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya kadınlar günü nasıl başladı?

Kısaca IWD olarak da bilinen Uluslararası 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından tanınan her yıl 8 Mart tarihinde etkinlikler ile kutlanan bir işçi hareketinden doğdu.

8 Mart 1908 yılında, 15.000 kadının daha kısa, daha düzgün çalışma saatleri ve daha iyi ücret ve oy hakkı talebiyle New York’ta yürüdüğü zaman ortaya çıktı. 

1908 yılından yaklaşık bir yıl sonra, Amerika Sosyalist Partisi tarafından ilk Ulusal Kadınlar Günü ilan edilmiştir.

Bu günün uluslararası bir gün olmasını öneren kişi komünist bir aktivist ve kadın hakları savunucusu olan Clara Zetkin’dir.

Clara Zetkin bu fikrini 1910 yılında Danimarka’nın Kopenhag kentinde düzenlenen Uluslararası Çalışan Kadınlar Konferansında dile getirdi. Konferansta bulunan 17 ülkeden 100 kadının oybirliği ile kabul edildi.

Dünya Kadınlar Günü ilk olarak 1911 yılında Almanya,  Avusturya, İsviçre ve Danimarka’da kutlandı. Yüzüncü yılı ise 2011 yılında kutlandı, dolayısıyla bu yıl 112. Yılı olarak kutlanmaktadır.

1975 yılında Birleşmiş Milletler günü kadınlar günü olarak kutlamaya başladığında işler resmiyet kazandı. Kadınlar gününün benimsenen ilk teması 1996 yılında  “Geçmişi Kutlamak, Geleceği Planlamak” idi.

Uluslararası Kadınlar Günü, kadınların toplumda, ekonomi de ve siyasette ne kadar ilerlediklerini kutlamak amacıyla her yıl kutlanan bir tarih haline gelirken, farkındalıkları artırmak, eşitsizlikleri ortadan kaldırmak için kutlanıyor.

Neden 8 Mart günü seçildi?

Clara Zetkin, Dünya Kadınlar Günü hakkında her hangi bir tarih fikri bulunmamaktaydı.  

1917 yılında Rusya’da ki kadınların “Barış ve Ekmek” talebinde bulunduğu grev gününe kadar herhangi bir tarih yoktu. Bu grevden dört gün sonra Rus çarı tahttan çekilmeye zorlandı ve yerine gelen geçici hükümet kadınlara oy kullanma hakkı verdi.

Böylelikle 8 Mart tarihinde başlayan grev, Dünya Kadınlar Günü olarak kabul gördü ve kutlanmaya başladı.

8 Mart günü neden mor renk giyilir?

Mor renk, saygınlığı ve adaleti temsil ettiği için Uluslararası Kadınlar Günü web sitesine göre Mor renk tercih edilir. Bu renk 1908 yılında İngiltere de Kadınların Sosyal ve Siyasi birliğinden kaynaklanmaktadır.

8 Mart 2022 Kadınlar Gününün teması nedir?

Birleşmiş Milletler bu yılın 8 Mart Kadınlar Günü temasını, “Sürdürülebilir bir yarın için bugünden cinsiyet eşitliği” olarak belirtti.

Yorum yapın