Apandisit

Apandisit

Apandisit Nedir?

Apandisit, giderek artan şiddetli karın ağrısına ve diğer semptomlara neden olan apendiksin iltihaplanmasıdır. Apendiksin yırtılmasının neden olduğu ciddi komplikasyon riskini önlemek için acil cerrahi gereklidir.

Apandisit nerede bulunur?

Apendiks, karnın sağ alt tarafında kalın bağırsağın başlangıcından uzanan küçük, içi boş, parmak benzeri bir tüptür.

Apandisitin Vücutta ki işlevi nedir?

Bilinen yararlı bir işlevi yoktur. Apandisite neyin neden olduğu her zaman bilinmemekle birlikte, örneğin dışkı ile apandisitin tıkanması olası bir nedendir. Tıkanma, apendiksin iltihaplanmasına ve şişmesine neden olan bakteriyel bir enfeksiyona neden olabilir. 

Apandisit erkeklerde daha sık görülür ve en sık çocuklarda ve ergenlerde görülmektedir. Bebeklerde ise nadiren görülür. Apandisit, çiğ meyve ve sebzeler gibi lif ve kaba yem oranı yüksek gıdaları tüketen kişilerde daha az görülür.

Apandisitin Belirtileri

Apandisitin en yaygın erken belirtisi, karnın ortasında, karın deliği çevresinde ani ağrıdır. Ağrı giderek daha şiddetli hale gelir ve karnın sağ alt tarafına doğru hareket eder. Ağrı hareketle daha da kötüleşebilir.

Apandisitin Yaşanabilecek diğer belirtiler şunlardır:

  • İştah kaybı
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Kabızlık veya ishal
  • Düşük dereceli ateş
  • Karnına basıldığında ağrı.

Apandisitin Teşhisi

Apandisit şüphesi varsa, doğru bir teşhis konabilmesi ve uygun tedavinin verilebilmesi için acil tıbbi yardım alınması önemlidir. Bu, özellikle apandisitin hızla kötüleşebildiği çocuklar için geçerlidir.

Apandisit teşhisi genellikle semptomların tanımına ve fizik muayeneye dayanarak konulabilir.

Bazı durumlarda, aşağıdakiler dahil olmak üzere tanıya yardımcı olmak için testler kullanılabilir:

  • İdrar testleri ( idrar yolu enfeksiyonu ve böbrek taşlarını ekarte etmek için )
  • Kan testleri – artan beyaz kan hücresi sayısı, enfeksiyonun varlığını gösterebilir
  • Karın röntgeni, ultrason taraması, BT taraması veya MRI, apandisiti doğrulamaya veya karın ağrısının diğer nedenlerini ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir.

Apandisit ile karıştırılabilen diğer karın ağrısı nedenleri arasında kabızlık , Crohn hastalığı , irritabl bağırsak sendromu ve gastroenterit bulunur .

Acil tedavi hayati önem taşıdığından ancak bazen apandisitin teşhis edilmesi zor olabileceğinden (özellikle küçük çocuklarda), cerrahi olarak çıkarılan bazı apendikslerin sağlıklı olduğu bulunmuştur.

Apandisit komplikasyonları

Apandisit potansiyel olarak ciddi bir durumdur; İltihaplı bir apendiksin yırtılmadan önce çıkarılması önemlidir. Ağrının başlaması ile yırtılma arasındaki süre, özellikle küçük çocuklarda ve bebeklerde bazen sadece birkaç saat meselesi olabilir.  

İltihaplı bir apendiks yırtılırsa bu, enfeksiyonun karına yayılmasına ve karın organlarını kaplayan zar olan periton iltihabına neden olan peritonite neden olabilir. Peritonit hayatı tehdit edici olabilir ve apendiksi çıkarmak ve karın boşluğunu temizlemek için acil ameliyat gerektirir.

Apandisit Tedavisi

Apendiksin cerrahi olarak çıkarılması (appendektomi) apandisit için tercih edilen tedavi yöntemidir. Tek başına antibiyotikler nadiren tedavi olarak kullanılır. Açık veya anahtar deliği (laparoskopik) cerrahi kullanılarak genel anestezi altında bir apendektomi gerçekleştirilir. 

Açık apendektomi  
İltihaplı bir apendiksin çıkarılması için geleneksel cerrahi teknik, karnın sağ alt tarafında bir kesi yapmayı içerir. Kas tabakaları ayrılarak apendiks yerleştirilerek çıkarılır.

laparoskopik apendektomi   

Bu “anahtar deliği” cerrahi tekniği, karında üç küçük insizyon yapmayı ve bir insizyondan bir laparoskop (ucunda küçük bir kamera bulunan ince ve dar bir tüp) ve diğer insizyonlardan cerrahi aletlerin sokulmasını içerir. Laparoskop, cerrahın bir televizyon ekranında karın boşluğunun içini görmesini sağlar.   

Antibiyotikler genellikle ameliyattan önce ve/veya ameliyat sırasında verilir ve ameliyattan sonra da verilebilir. Antibiyotikler sıvı veya tablet şeklinde ağızdan veya elden veya koldan bir damla ile damardan (özellikle apendiks yırtılmışsa veya peritonit gelişmişse) alınabilir.

Apandisit Ameliyatı sonrasında ki süreç

Ameliyat sonrası iyileşme süreleri, apandisit şiddetine ve kullanılan cerrahi tekniğe göre değişecektir. Laparoskopik apendektomi daha hızlı iyileşme süresine sahip olma eğilimindedir. Bağırsak etkili bir şekilde çalışana kadar sıvılar intravenöz olarak verilecektir.  

Çoğu kişi, apandisleri alındıktan 1-4 gün sonra taburcu edilebilir, ancak apendiks rüptüre olmuşsa veya peritonit gelişmişse hastanede daha uzun süre kalmak gerekebilir.

Yorum yapın