Çiçek Hastalığı

Çiçek Hastalığı

Çiçek Hastalığı nedir?

Çiçek hastalığı, variola virüsünün neden olduğu, ateş ve belirgin ilerleyici bir deri döküntüsü ile kendini gösteren akut, bulaşıcı ve bazı durumlarda ölümcül bir hastalıktır.

Kimler çiçek hastalığına yakalanır?

Doğal olarak meydana gelen son çiçek hastalığı vakası 1977’de Somali’de meydana geldi ve Dünya Sağlık Örgütü, hastalığın 1979’dan beri ortadan kaldırıldığını kabul etti. Hastalığın Amerika Birleşik Devletleri’nde en son ortaya çıkışı 1949’daydı. Ancak, 11 Eylül’den bu yana biyoterörizm tehdidi göz önüne alındığında, 2001, biyoterörist saldırı sırasında kasıtlı olarak salınabilecek bir hastalık olarak kabul edildi.

Çiçek hastalığı nasıl yayılır?

Çiçek hastalığı, enfekte kişilerle temastan yayılır. Genel olarak, çiçek hastalığını bir kişiden diğerine yaymak için doğrudan ve oldukça uzun süreli yüz yüze temas gerekir. Çiçek hastalığı, enfekte vücut sıvıları veya yatak takımı veya giysi gibi kontamine nesnelerle doğrudan temas yoluyla da yayılabilir.

Çiçek hastalığının belirtileri nelerdir?

Çiçek hastalığının belirtileri yüksek ateş, baş ve vücut ağrıları ve bazen de kusma ile başlar. Bunu, yayılan ve ilerleyen kabarıklıklara ve irin dolu kabarcıklara dönüşen, kabuklanan ve yaklaşık üç hafta sonra dökülen ve çukurlu bir yara izi bırakan bir döküntü takip eder.

Çiçek Hastalığının Belirtileri ne zaman ortaya çıkar?

Maruziyetten sonra çiçek hastalığı semptomlarının ortaya çıkması 7 ila 17 gün sürer (ortalama kuluçka süresi 12 ila 14 gündür). Bu süre zarfında, enfekte kişi kendini iyi hisseder ve bulaşıcı değildir.

Çiçek hastalığı nasıl teşhis edilir?

Çiçek hastalığı, hastanın klinik belirti ve semptomlarına göre teşhis edilebilir. Hastalığın kesin teşhisi, virüsün kan veya lezyonlardan izole edilmesi veya kanda virüse yanıt olarak yapılan antikorların belirlenmesi ile konulabilir. Çiçek hastalığı teşhisi, laboratuvar çalışanlarını korumak için uygun test teknikleri ve önlemleri ile uzmanlaşmış laboratuvarlarda yapılır.

Çiçek hastalığının tedavisi nedir?

Virüse maruz kaldıktan dört gün sonra ve döküntü ortaya çıkmadan önce uygulanan aşı, koruyucu bağışıklık sağlar ve enfeksiyonu önleyebilir veya hastalığın şiddetini azaltabilir. Şu anda semptomların yönetimi dışında etkili bir tedavi mevcut değildir. Kemoterapötik ajanlar olarak bir dizi bileşik araştırılmaktadır.

Çiçek hastalığının yayılmasını önlemek için neler yapılabilir?

Virüs tekrar ortaya çıkarsa, enfekte olmuş kişilerin yakın temaslılarının aşılanmasıyla önlenebilir.

Yorum yapın