Endodonti Nedir?

Endodontist

Endodontist nedir?

Endodontistler diş ağrısı , hastalık ve enfeksiyon konusunda uzmanlaşmış diş hekimlerine denir. Diş ağrısını teşhis etmelerine , bunları tedavi etmelerine ayrıca çürümüş bir dişi kurtarmak için özel bir tedavi uygulayan uzmanlardır.

Endodontistler kök kanallarını tedavi etmelerine yardımcı olan ekstra bir eğitim alırlar.

Endodontist Ne Yapar?

Endodontistler, “diş özü ” olarak bilinen dişin iç kısmıyla ilgili sorunları tedavi ederler. Diş özünde, Kan damarları, sinirler ve bağ dokusu bulunur. Derin diş çürüğü, dişte travmatik yaralanma ve diş üzerinde tekrarlanan diş çalışmaları nedeniyle iltihaplanabilir veya enfekte olursa bunları tedavi eden uzman bir endodontisttir.

Endodontistlerin gerçekleştirdiği en yaygın prosedür, dişin sinirini ve hasar görmüş veya enfekte olmuş diş pulpasını çıkardıkları bir prosedür olan bir kök kanalıdır. Kendi başına bırakılırsa, pulpa iltihaplı ve ağrılı hale gelecek ve sonunda diş ölecektir.

Diş hekimleri de kök kanallarını uygulayabilir, ancak bir endodontistin bunları yaparken çok daha fazla deneyimi vardır.

Endodontist’in Eğitim ve öğretimi

Endodontistler, diş hekimliği okulunun ötesinde iki veya üç yıl daha fazla eğitim almış diş hekimleridir. Ayrıca Diş Hekimliği alanında yüksek lisans eğitimi alırlar. Uzmanlık eğitimleri sırasında endodonti öğrencileri diş ağrısını teşhis ve tedavi etmeye odaklanırlar.

Bu süreç aşağıdakileri tamamlamayı içerir:

  • Diş hekimliği okulunda beş yıl
  • Lisansüstü ikamet programında iki ila üç yıl
Yorum yapın