Keratin Bakım

Keratin Bakım

Keratin Saç Tedavisi Nedir?

Keratin, lifli yapısal proteinlerin bir ailesidir ve saç, tırnak ve cildinizin dış tabakasını oluşturan temel yapısal malzemedir. Keratin saçı güçlü ve parlak yapar; ancak protein, kıvırcık ve dokulu saçlarda saçı zayıflatır ve bu da kuruluk ve kabarma ile sonuçlanır.

Keratin tedavisi, saç tellerini pürüzsüz ve parlak hale getirmek için proteinle kapladığı kimyasal bir işlemden başka bir şey değildir. Farklı keratin tedavileri olsa da , temel düzeyde, hepsi saç folikülüne dalmayı ve saçı daha sağlıklı hale getirmek için gözenekli bölgelere keratin enjekte etmeyi içerir .

Ürün saça uygulandıktan sonra, saç derisinden dikkatli bir şekilde kaçınarak saçlar fönlenir ve düz ütülenir.

Keratin saç tedavisinin sonuçları altı aya kadar sürebilir ve saç tipinize ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilir. Tedavi, saçınızın uzunluğuna ve kalınlığına, saç dokusuna ve kullanılan tedavi formülüne bağlı olarak iki ila dört saat arasında sürebilir.

Keratin Saç Tedavilerinin Farklı Türleri Nelerdir?

Birkaç farklı keratin saç tedavisi çeşidi vardır. Formaldehit kullanımı kanserojen olduğu için endişe verici bir durumdur.  Keratin tedavisinde salınan formaldehit miktarı çok daha az olsada, formaldehit içermeyen tedavileri tercih etmek daha sağlıklıdır.

Daha yeni keratin tedavileri formaldehit içermez ve bunun yerine glioksilik asit kullanır. Saç tedavisinde güvenlik ve etkinlik açısından daha iyi bir seçenek olmakla birlikte formaldehit içermeyen keratin tedavileri çok aktif değildir ve kalıcı etkiler sağlamaz.

Bazı keratin tedavilerinin saçınızı düzleştirdiğini, bazılarının ise sadece kabarmayı ortadan kaldırdığını unutmayın.

İşte bazı keratin tedavisi türleri :

Brezilya fönü

Geliştirilecek en eski keratin tedavilerinden biri olan Brezilya Fönü, 2005 yılında Brezilya’da ortaya çıkmıştır. Brezilya fönü maliyet olarak pahalıdır, ancak kabarmayı ortadan kaldırdığı ve  telleri koruyucu bir protein tabakasıyla kaplayarak saç kütikülünü pürüzsüzleştirdiği için maliyetine göre tercih edilmektedir. Brezilya fönünün itkisi üç aya kadar sürer.

Cezanne

Bu en doğal ve formaldehit bilincine sahip keratin saç tedavisidir. Cezanne, sadece kabarmayı gidermekle kalmayıp aynı zamanda hasarlı telleri de beslediği için ince telli saçlara sahip olanlar için mükemmel bir yöntemdir.

Trisolla ve Trisolla Plus

Bu yöntem tüm keratin saç tedavilerini içerir ve uygulanması en hızlı olan yöntemdir. Kalın saçlı, yıpranmış veya renkli bukleleri olanlar için bu yöntem iyi olmaktadır. Bukleli dokusu, her bir telin düz ütülenme sayısına bağlı olarak yumuşar. Tedavi saç rengini açmaz, saçı idare eder hale getirir ve sıcak ve nemli havalarda iyi tutar.

Keratin ekspres

Bu, saça serum şeklinde keratin uygulamasını ve ardından fön makinesi ve düzleştirici kullanarak saçın kapatılmasını içeren kısa bir tedavi yöntemidir. Dalgalı veya kıvırcık saçlı, saçlarını daha kolay şekil almak isteyen bayanlar için idealdir. Etkileri altı haftaya kadar sürer.

Japon Keratini

Brezilya keratin tedavisini Japon saç düzleştirme sistemi ile birleştiren Japon Keratini, diğer keratin tedavilerinden daha uzun süreli sonuçlar sunar. Brezilya fönünden beş ay daha uzun Bukleler önce Brezilya tedavisi kullanılarak gevşetilir, ardından üstte kütikülü kapatan ve kabarmayı kilitleyen Japon tedavisi uygulanır. Japon düzleştirme perması saçın içinden taranır ve kaba teller iki kez kaplanır. Saçlar bir saat sonra durulanır ve havayla tamamen düz bir şekilde kuruyan şık saçlar için tekrar fön ile kurutulur.

Keratin Saç Bakımından Sonra Saçlarıma Nasıl Bakım Yapabilirim?

Keratin tedavinizin daha uzun süre dayanmasını sağlamak için şu adımları izleyin:

 • Su ve nem saç tellerinin protein tedavisinin bir kısmını kaybetmesine neden olabilir. Bu sadece saçları gözenekli ve kabarmaya meyilli yapmakla kalmaz, aynı zamanda saçta iz bırakabilir. Tedaviden sonra en az üç gün saçınızı yıkamaktan kaçının; Terlemek istemediğiniz için yüzmeye ve yoğun fiziksel aktiviteye de hayır deyin.
 • Tedaviden sonraki ilk birkaç gün veya mümkün olduğu kadar uzun süre saçınızı düz ve düz bir şekilde kullanın. Keratin başlangıçta dövülebilir olduğundan , saçı at kuyruğu veya topuz yapmak veya örmek arkada ezikler bırakabilir. Yaklaşık üç gün sonra saçlarınızı bağlamak için yumuşak saç tokaları kullanabilirsiniz. Ancak, saçınızı daha uzun süre bağlamayın.
 • İpek bir yastık veya yastık kılıfı üzerinde uyuyun, çünkü pamuk veya diğer malzemeler uyurken sürtünme yaratabilir, kabarma oluşturabilir ve keratin tedavinizin kısa ömürlü olmasına neden olabilir.
 • Sodyum lauril sülfat veya sodyum Laureth sülfat gibi güçlü deterjanlar içermeyen saç bakım ürünleri kullanın. Bu deterjanlar saçı doğal yağlardan ve keratinden arındırarak tedavinizin beklenenden daha çabuk yıpranmasına neden olur.
 • Saç kurutma makinesi ve düzleştiriciler , keratinli saç bakımı aldıktan sonra buklelerinizi pürüzsüz ve düz tutmak için kullanabileceğiniz en iyi araçlardır. Keratin ağırlığı saçınızı doğru tutacağından, saç spreyleri veya jelleri, köpük, kök kaldırıcı spreyler vb. gibi saç şekillendirici ürünler kullanmanıza gerek yoktur.
 • Keratin tedavisi yıpranmaya başladığından üç ila beş ay sonra yeniden uygulamaya gidin.

Keratin Saç Tedavilerinin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Avantajlar:

 • Keratin tedavisi, saçlarını genellikle düz şekillendirenler için zaman kazandırır. Tedavi, fönleme süresini yüzde 40-60 oranında kısaltabilir.
 • Yönetilemeyen saçlara sahip olanlar, kabarma ve pürüzlülüğe veda edebilirler. Hava nemli olduğunda bile saç düz, pürüzsüz ve elektriklenmez.
 • Keratin saç tellerinizi kaplar ve güneşe, çevresel hasara karşı koruma sağlar.
 • Keratin, saçın yeniden bağlanmasına ve saçın güçlenmesine yardımcı olarak saç tellerini kırılmaya karşı dirençli hale getirir.
 • Minimum bakım gerektirir ve tercih ettiğiniz tedaviye bağlı olarak üç ila altı aya kadar tatlı yumuşak saçların keyfini çıkarırsınız.
 • Birkaç ayda bir keratin saç bakımı, her gün saç şekillendirmenin saçınızdaki etkisinden daha az zararlıdır.

Dezavantajları:

 • Formaldehit tedavileri durumunda, formaldehit maruziyeti alerjik reaksiyonlar ve solunum problemleri riski taşır. Uzun süreli formaldehit maruziyeti de kanserle bağlantılıdır. Formaldehit bir gaz olduğundan, solumanın en büyük riski oluşturduğunu unutmayın. Bu nedenle, bazı stilistler tedavi sırasında maske takar ve müşteriye de maske taktırır.
 • Formaldehite daha fazla maruz kalmak ve aşırı düzleşen saçlar, saçların kurumasına ve zayıflamasına neden olarak kırılmaya ve saç dökülmesine neden olabilir.
 • Tedaviden hemen sonra saçlar garip bir şekilde düz görünebilir; saçın doğal görünmesi için büyük bir olaydan birkaç gün önce tedaviyi yaptırın.
 • Saçlarınız pürüzsüz ve pürüzsüz hale geleceği için tedaviden sonra saç hacminizi kaybedebilirsiniz.
 • Saç, kabarma olmadığında çok çabuk yağlanabilir ve topallayabilir.
 • Keratin saç tedavileri özellikle sadece üç ila altı ay sürdükleri için pahalıdır .

Keratin saç tedavisi kimyasal saç gevşetme ile aynı mıdır?

Hayır, bir fark var. Keratin tedavileri geçicidir, kimyasal gevşeticiler ise kalıcıdır. Her iki tedavi de farklı kimyasallar kullanır ve farklı çalışır; kimyasal gevşeticiler, kıvırcık saçtaki bağları kırmak ve yeniden yapılandırmak için sodyum hidroksit, lityum hidroksit, potasyum hidroksit veya guanidin hidroksit kullanır. Bu saçı zayıf ve düz yapar. Öte yandan, keratin saç tedavileri saçın kimyasal bileşimini değiştirmez, sadece saçın gözenekli kısımlarına enjekte edilen protein nedeniyle saçı daha pürüzsüz hale getirir.

Keratin saç tedavisi evde yapılabilir mi?

Kendin Yap girişiminde bulunabilirsin ama salon benzeri sonuçlar beklemeyin. Doğru ürünleri satın aldığınızdan ve üzerinde ” keratin ” yazanlara karşı dikkatli olduğunuzdan emin olun . Ürün içerik listesini ve talimatları kontrol edin. Etikette basit silikon ve bakım işlemlerinden bahsediliyorsa veya kapsamlı talimatlar listelenmiyorsa, muhtemelen bir Keratin tedavisi olmayan ürün. Gerçeği satın alsanız bile, sonuçların bir salon tedavisinden daha hızlı yıkanması zorunludur.

Yorum yapın