Nevruz Bayramı

Nevruz nedir?

Nevruz Farsça’da ‘yeni gün’ anlamına gelmektedir ve İran Ülkesinde her yıl kutlanan en önemli bayramlardan biridir. İran’nın yanı sora Orta Doğu, Orta Asya, Güney Asya, Balkanlar ve Doğu Afrika’daki ülkelerde de kutlanmaktadır.

Nevruz Bayramı geleneği en az 3 bin yıl öncesine dayanır. Bayram, yıllar boyunca kutlanmış olduğu bölgelerde farklı farklı gelenekler eklenerek kendisini korudu ve geliştirdi. Ancak nerede kutlanırsa kutlansın vermiş olduğu yeniden doğuş ve yenilenme mesajı hiç değişmedi.

Nevruz ne zaman kutlanır?

Nevruz bayramı, gece ve gündüzün eşit uzunlukta olduğu bahar ekinoksunu işaret etmektedir. Bu tarih genellikle 20 veya 21 Mart’ta olur. Kuzey yarımkürede kışın bahara dönüştüğü gün ve yeni bir başlangıç ​​gibi gelmektedir. İran’da Nevruz Bayramında dört günlük resmi bir tatil olur ve okullar ile üniversiteler tatile girer.

İnsanlar Nevruz’a nasıl hazırlanır?

İnsanlar bayram hazırlıklarına haftalar öncesinden başlarlar. Halılar, pencereler ve perdeler dahil olmak üzere tüm evlerini yukarıdan aşağıya temizlerler. Kırılan her şey onarılır veya değiştirilir ve ev çiçeklerle süslenir. İnsanlar bahar temizliğini yaparak, bir önceki yılın kötü şeylerini unutur ve yeni yıla daha umutlu bir şekilde girmeye çalışırlar.

İnsanlar evlerinde yedi sembolik yiyeceklerden ve baharatlardan oluşan küçük tabaklar hazırlarlar. Bu tabakları özel kurdukları bir masaya koyup, ikram ederler. Bu ikram edilen yiyeceklerin isimleri Farsça’da ‘s’ harfi ile başlar ve bu nedenle tabloya ‘yedi s’ denir. Yemeklerde genellikle buğday veya fasulye filizi , sirke , elma , sarımsak samanu adı verilen buğday bazlı bir puding , sumak adı verilen kırmızı bir baharat ve bir çeşit yabani zeytin olan senjed bulunur . Bu İran bölgesinde oldukça yaygındır. Diğer sembolik nesneler arasında akvaryum balığı, boyalı yumurtalar, mumlar ve ayna sayılabilir. Yediler yaşamı, sevgiyi, sağlığı ve refahı simgelemektedir.

Nevruz nasıl kutlanır?

Nevruz da ön plana çıkan kutlama türü Ateştir. Ateş, kutlamaların önemli bir bölümünü oluşturur ve Nevruz’dan önceki  Salı günü sokaklarda şenlik ateşleri yakılır ve yakılır. Salı günü insanlar , yeni yılda sağlık ve iyi şans getirdiğine inanılan bu ateşlerin üzerinden atlamayı içeren Ateş Festivali’ni gözlemlerler.

İranlılar Nevruz gecesini aileleriyle birlikte geçirirler. Geleneksel yeni yıl yemeği, pirinç ve otlar ile beyaz balıktır. Birçok aile , yeni yılı kutlamak için çocuklara para verir. İnsanlar genellikle birbirlerinin evlerini ziyaret eder ve her zaman geleneksel hediyeler getirirler. 

Ayrıca sokaklarda kutlamalar yapılır. Kutlamalarda geleneksel şiir, şarkı ve dans önemli bir rol oynar ve insanlar gösterileri izlemek ve katılmak için sokakları doldurur. Geleneksel sporlar da yapılmaktadır ve bu sporlardan binicilik ve güreş başı çekmektedir.

Yorum yapın