Orkide Bakımı

Orkide Bakımı

Orkide Çiçeği

Orkideler popüler ev bitkileridir ve sayısız türü olmasına rağmen hepsinin benzer fiziksel özellikleri vardır. Orkideler, düz renkler veya benekler halinde yumuşak renkli çiçeklerle kaplı sivri adı verilen dal yayları nedeniyle kolayca fark edilir. Yaprakları ve çanak yaprakları (en içteki taç yaprakları) tipik olarak üçlü gruplar halinde bulunur. Genellikle dudak veya etiket olarak adlandırılan alt taç yaprağı, dışarıda yetiştirilirse arılar gibi tozlayıcıları barındıracak şekilde şekillendirilir. Çeşitliliğe bağlı olarak, bir orkidenin yaprakları fırfırlı, şekilli veya çentikli kenarlara sahip olabilir. Orkide yaprakları, su kaybını önlemek için ağır mumsu bir film ile kaplanmıştır. Bazı orkideler diğerlerinden daha hızlı büyür ve bu da daha sık saksı değişimi gerektirebilir.

Orkide Bakımı

Orkidenizi ilk aldığınızda muhtemelen sağlıklı ve çiçek açmış olacaktır. Bununla birlikte, birçok hediye orkide, uzun vadeli büyüme için yanlış koşullarda saklanır. Genellikle plastik kaplarda oturan orkidelerin köklerinin etrafı yosunla doludur. Doğada, orkideler tipik olarak ağaçlarda büyür ve kökleri, sağlıklı kalabilmek için temiz hava akışına ihtiyaç duyan su toplayan organlardır. Islak kökleri olan orkideler, kök çürümesine ve diğer sorunlara karşı hassastır. Bununla birlikte, orkidenizin mevcut kabı ideal olmasa da, bir orkideyi asla çiçek açarken, birkaç hafta veya daha fazla sürebilecek şekilde başka bir yere koymayın. Saksı değiştirmek yerine sulamayı ertelemek daha iyidir.

Çiçeklenme sona erdiğinde, düşüncelerinizi kısa süreli bakımdan uzun süreli bakıma kaydırmanın zamanı geldi. Çoğu yetiştirici, tabanın yakınındaki eski çiçek başaklarını koparır. (Bazı uzmanlar, bazen gerçekleşen bir yeniden çiçeklenme umuduyla ani artışları koruyor). Ayrıca bu sırada orkidenizi doğru yetiştirme ortamı ile daha uygun bir kaba aktarabilirsiniz.

Orkide yetiştirmek için orkide gibi düşünmek gerekir. Orkide başarısının altın kuralı, bitkinin doğal koşullarını mümkün olduğunca yakın bir şekilde kopyalamaktır. Doğada, çoğu orkide epifittir, yani diğer nesneler üzerinde büyürler, kaba kabuğa ve hatta taşa yapışırlar. Çoğu insan tarafından tercih edilen gösterişli orkideler genellikle ya phalaenopsis melezleri ya da dendrobium melezleridir.

Orkidenin ihtiyaç duyduğu ortamlar

Işık

Bu bitkiler güçlü ışıkta gelişirler , ancak doğrudan öğleden sonra güneş ışığına maruz kalmazlar (dendrobiumlar daha fazla güneşi kaldırabilse de).

Toprak

Orkide normal saksı toprağında veya saksı karışımında yetişmez. Bunun yerine, köklerin nefes almasını sağlayacak yosun, ağaç kabuğu, mantar ve hatta tuğla parçaları gibi olağandışı öğelerin bir karışımını içerebilen kendi orkide ortamınızı satın alabilir veya yapabilirsiniz. Büyüyen ortam, su ve gübre, orkideniz için hafif asidik bir ortam için birleşecektir.

Su

Orkide çok az suya ihtiyaç duyar. Kökleri, suyu çok hızlı emmek ve nefes almak için tasarlanmış son derece özel organlardır. Ağır sulama ile dönüşümlü olarak düzenli kurutma dönemlerine ihtiyaçları vardır.

Yaz aylarında, orkidenizi haftada bir yoğun şekilde sulayın. Suyun kökleri ıslatmasına izin verin ve çakıl tepsisini doldurun. Bitkiyi mutfak lavabosuna koymak ve gerçekten ıslatmak sık sık acıtmaz. Endişelenme, daha sonra kurumasına izin verildiği sürece onu öldürmeyeceksin. Islak kökleri olan orkideler kök çürümesine karşı hassastır .

Kışın, bitkinizi sıcak tutun ve suyu ayda bir kez kadar kesin. Nemli kalmasını sağlamak için sık sık buğulayın, ancak çok yoğun bir şekilde buğularsanız yapraklardaki nemi silin.

Sıcaklık ve Nem

Ayrıca köklerin etrafında yüksek neme ve hava akışına ihtiyaç duyarlar. Orkide, 50 derecenin üzerindeki ancak 85 derecenin altındaki sıcaklıklarda en iyisini yapar.

Ilık ve biraz nemli bir ortam sağlayabilirseniz, orkide çiçekleri daha uzun süre dayanır. Orkidenizi soğuk hava akımına maruz kalacağı veya doğrudan güneş ışığına veya ısıtma deliklerine maruz kalacağı yerlere koymayın. Kuru hava, doğrudan ısı ve titreme bu narin çiçeklerin düşmanlarıdır.

Gübre

Büyüme mevsimi boyunca, zayıf bir toz veya sıvı gübre çözeltisi ile haftalık olarak besleyin. Kışın gübrelemeyin.

Orkide Çoğaltma

Orkideleri tohumla çoğaltmak herkesin bildiği gibi zordur çünkü ufacık tohumların çoğaltılması zor olan son derece özel koşullara ihtiyacı vardır. Bir orkideyi çoğaltmanın en yaygın yolu bölmektir. Halihazırda biraz olgun veya büyük bir orkideniz varsa ve onu iki bağımsız bitkiye bölmek istiyorsanız, şu adımları izleyin:

 • Orkidenizi kabından çıkarmayı kolaylaştırmak için nemlendirin.
 • Orkidenin köklerini inceleyin ve siyah, yumuşak veya kağıt inceliğinde olabilecek hasarlı veya ölü kısımları çıkarın. Sağlıklı kökler sağlamdır.
 • Bazı kökleri ve gövdeleri ayırmayı deneyin (yaprakların altındaki bakla benzeri yapılar olan sözde ampuller olarak da adlandırılır). Elle ayıramıyorlarsa keskin, steril bir kesici alet kullanın.
 • Her bitkiyi yeni besiyerinde yeniden yerleştirin, gerekirse kazıyın ve su.

 

Orkide Saksı ve Saksı Değiştirme

Birçok hediye orkide, uzun vadeli büyüme için yanlış koşullarda saklanır. Genellikle plastik kaplarda bulunurlar ve köklerin etrafı yosunla doludur. Doğada, orkideler tipik olarak ağaçlarda büyür ve kökleri, sağlıklı olmak için temiz hava akışına ihtiyaç duyan su toplayan organlardır. Bununla birlikte, orkidenizin mevcut kabı ideal olmasa da,  çiçekli bir bitkiyi yeniden saklamaya çalışmayın, aksi takdirde strese girer ve çiçeklerini bırakır.

Çiçek açtıktan sonra, ölü çiçek başaklarını steril keskin nişancılarla kesin ve bitkiyi özel bir orkide saksısına bir orkide karışımı içinde yeniden yerleştirin. Orkide saksıları geniş drenaj yarıklarına sahiptir, böylece su tam anlamıyla tencerenin içinden geçecektir. Orkide saksı karışımı genellikle çam kabuğu, odun kömürü ve hatta polistiren köpük dahil olmak üzere birkaç tıknaz bileşenden oluşur. Orkidenizin saksısını değiştirmek için şu adımları izleyin:

 • Bitkiyi geldiği plastik saksıdan çıkarın ve mümkün olduğu kadar yosunu dikkatlice çıkarın.
 • Köklerin sağlığını kontrol edin. Sağlıklı kökler, küçük yeşil bir büyüme noktası olan beyaz ve sağlam olmalıdır. Steril, keskin bir kesici aletle buruşmuş, çürümüş veya kararmış kökleri kesin.
 • Bitkiyi yeni saksıya yerleştirin ve etrafını saksı karışımıyla doldurun. Tesis sağlam bir şekilde yerleştirilmelidir, ancak tamamen sabitlenmeyecektir. Sonunda, saksı karışımından yeni kökler büyüyecek ve saksının kendisine yapışacak ve bu da bitkinizi sabitleyecektir.
 • Orkide saksı değiştirildiğinde, ona iyi bir yer bulun. Birkaç saat hafif sabah güneşi alan doğuya bakan bir pencere idealdir.
 • Bitkiyi geniş, derin bir tepsiye koyarak ve tepsiyi çakılla doldurarak gerekli nemi sağlayın ve akan suyu toplayın.

 

Orkidelerle İlgili Sık Karşılaşılan Sorunlar

Buruşmuş veya sararmış yapraklar veya düşen tomurcuklar gibi sıkıntı belirtileri görürseniz, bitkiyi hareket ettirin ve koşullarınızı değiştirmeye devam edin. Bir orkide mutlu bir nokta bulup rutine girdiğinde, bitki düzenli olarak yeni kökler, yapraklar veya bastonlar çıkarmalı ve sizi her yıl güzel bir çiçekle ödüllendirmelidir.

Buruşuk ve Buruşuk Yapraklar

Buruşuk ve buruşuk yapraklar, yeterince sulansa bile orkidenin yeterince su almadığını gösterir. Bunun nedeni sağlıksız kökler olabilir. Kökler dolgun ve beyaz veya yeşil görünmelidir. Kökler sağlıklıysa, bu bitkinin su altında kaldığı anlamına gelir. Kökler sağlıksızsa veya kök kaybı varsa, kötü kökleri yok etmek için steril, keskin bir kesici alet kullanın ve yeni besiyerinde saklayın.

Sararmış Yapraklar

Orkideniz, yaprakları sarartan kök çürüklüğü yaşıyor olabilir. Bitkiyi yeni ortamda tekrarlayın.

Tomurcuk Dökülmesi

Çiçeklenmeden önce bitkiden tomurcukların düştüğünü görürseniz, bitki çeşitli nedenlerle stres altındadır. Bu, orkidenin çevresini araştırmanız ve onu daha mutlu bir alana taşımanız gerektiği zamandır. Aşağıdaki olası sorunları arayın:

 • Bitki su altında kalıyor veya aşırı sulanıyor .
 • Orkide, bir ısıtma deliğine, klimaya veya başka bir hava akımına yakın olduğu için sıcaklıkta dalgalanmalar yaşıyor.
 • Tesis yakındaki kimyasal dumanlara (örneğin boya veya gaz) karşı hassastır.
 • Orkide, gaz etileni üreten yakındaki bitkilere veya meyvelere karşı hassastır.
 • Orkide düşük nemli bir yerde.
 • Muhtemel bir haşere istilası var.

Orkide yetiştirmek kolay mı?

Bitki doğru koşullarda yaşadığı sürece, büyümeleri düşündüğünüzden daha kolaydır.

Bir orkide ne zaman nadir olarak kabul edilir?

Bir orkide, doğal yaşam alanı artık uygun değilse veya oldukça sıra dışı bir pigmentasyona sahipse, nadir olarak belirlenir. Örneğin, hayalet orkide nadir ve tehlikede olarak kabul edilir, ancak bu ve bulunması zor diğer orkideleri özel çiçekçilerden satın alabilirsiniz.

Bir orkide ne kadar yaşayabilir?

Çoğu orkide neredeyse yok edilemez görünür ve doğru ortam sağlandığında onlarca yıl veya daha uzun süre çok uzun bir yaşam sürdürebilir.

Yorum yapın