Rahim ağzı kanseri

Rahim ağzı kanseri

Rahim ağzı kanseri nedir?

Rahim ağzı kanseri, rahim ağzı zarındaki anormal hücrelerin büyümesidir. En sık görülen rahim ağzı kanseri, vakaların %70’ini oluşturan skuamöz hücreli karsinomdur. Adenokarsinom daha az yaygındır (vakaların yaklaşık %25’i) ve servikste daha yüksekte başladığı için teşhis edilmesi daha zordur.

Rahim ağzı kanseri insidansı, 1991’de Ulusal Servikal Tarama Programı başladığından ve 2007’de ulusal bir İnsan Papilloma Virüsü (HPV) aşı programı başlatıldığından bu yana önemli ölçüde azalmıştır.

Rahim ağzı kanserinden en az beş yıl kurtulma şansı %74’tür.

Rahim ağzı kanseri belirtileri

Servikal hücrelerde kanser öncesi değişiklikler nadiren semptomlara neden olur. Kansere dönüşebilecek anormal hücreler olup olmadığını bilmenin tek yolu servikal tarama testi yaptırmaktır. Erken hücre değişiklikleri rahim ağzı kanserine dönüşürse, en yaygın belirtiler şunlardır:

 • Dönemler arasında vajinal kanama
 • Normalden daha uzun veya daha ağır olan adet kanaması
 • İlişki sırasında ağrı
 • İlişkiden sonra kanama
 • Pelvik ağrısı
 • Vajinal akıntınızda daha fazla akıntı gibi bir değişiklik veya güçlü veya olağandışı bir renk veya kokuya sahip olabilir
 • Menopozdan sonra vajinal kanama.

Bu belirtilere başka koşullar neden olabilir, ancak endişeleniyorsanız veya belirtiler devam ederse doktorunuza başvurun.

Rahim ağzı kanseri nedenleri

Neredeyse tüm rahim ağzı kanseri vakalarına,  insan papilloma virüsünün  (HPV) bazı yüksek riskli türleri ile kalıcı enfeksiyon neden olur; bu rahim ağzı kanseri için en büyük risk faktörüdür. Rahim ağzı kanseri için diğer ana risk faktörü sigaradır.

Beş yıl veya daha uzun süre doğum kontrol hapı alan kadınların HPV’li kişilerde rahim ağzı kanseri geliştirme riskinin arttığına dair bazı kanıtlar vardır. Risk küçüktür ve hap almanın yumurtalık ve rahim gibi diğer kanser riskini azalttığı da gösterilmiştir.

Diğer risk faktörleri şunları içerir:

 • Sigara ve pasif içicilik
 • Zayıflamış bir bağışıklık sistemi
 • Annenize hamilelik sırasında kadınlık hormonu östrojenin yapay bir formu olan dietilstilbestrol (DES) verildiyse (1939 ile 1971 arasında).

Her 10 kadından sekizi hayatlarının bir döneminde genital HPV ile enfekte olacaktır. HPV enfeksiyonu olan çoğu kadın asla rahim ağzı kanserine yakalanmaz; HPV’nin sadece birkaç tipi rahim ağzı kanserine neden olur.

Rahim ağzı kanseri teşhisi

Tarama testi sonuçlarınız kanser semptomlarınız olduğunu gösteriyorsa, ileri testler için bir uzmana yönlendirileceksiniz.

Rahim ağzı kanserini teşhis etmek için genel testler şunlardır:

Biyopsi ile kolposkopi

Kolposkopi  , anormal hücrelerin servikste nerede olduğunu ve neye benzediğini tanımlar . Vajinanıza bir spekulum yerleştirilir, böylece doktor, dürbün gibi bölgeyi büyüten bir alet olan kolposkop aracılığıyla rahim ağzını ve vajinayı görebilir. Vulvanızın yanına yerleştirilir ancak vücudunuzun içine konmaz. Prosedür bir kolposkopist tarafından yapılır – genellikle bir jinekolog veya bazı kliniklerde bir hemşire pratisyen.

Kolposkopist şüpheli görünen alanlar görürse, genellikle bir patolog tarafından mikroskop altında muayene için serviksin yüzeyinden bir doku örneği (biyopsi) alır.

Dönüşüm bölgesinin (LLETZ) veya koni biyopsisinin büyük halka eksizyonu

Testlerden herhangi biri kanser öncesi hücre değişiklikleri gösteriyorsa, büyük bir döngü eksizyon prosedürü veya bir koni biyopsisi olabilir.

LLETZ, serviksin kanser öncesi değişikliklerini incelemek ve tedavi etmek için servikal dokuyu çıkarmak için en yaygın yöntemdir. Genellikle lokal anestezi altında yapılır.

Rahim ağzında anormal glandüler hücreler varsa veya erken evre kanserden şüpheleniliyorsa bir koni biyopsisi kullanılır.

Rahim ağzı kanseri tedavisi

Evreleme

Rahim ağzı kanseri tespit edilirse, evre 1’den, yani anormal hücrelerin sadece serviks dokusunda bulunduğu anlamına gelen evre 4’e, yani kanserin pelvisin ötesine, akciğere, karaciğere veya kemiklere yayıldığı anlamına gelir. Bu, doktorlarınızın sizin için en iyi tedaviyi planlamasına yardımcı olur.

Tedavi türleri

Tedavi hastalığın evresine bağlıdır. Erken ve hacimli olmayan hastalık (4 cm’den az) için tedavi  cerrahidir , bazen daha sonra kemoradyoterapi tedavisi ile.

Tümör küçükse, bir koni biyopsisi yeterli olabilir; bazı durumlarda histerektomi (rahmin ameliyatla alınması) gereklidir.

Lokal olarak ilerlemiş hastalık için radyasyon tedavisi (radyoterapi) ve  kemoterapi  (sisplatin) kombinasyonu kullanılır.

Metastatik hastalık için tedavi kemoterapi (platin/florourasil) veya tek başına palyatif bakımdır.

Tedavi Ekibi

Tedavinize bağlı olarak, tedavi ekibiniz aşağıdakiler gibi bir dizi farklı sağlık profesyonelinden oluşabilir:

 • GP (Pratisyen Hekim)- genel sağlığınızla ilgilenir ve tedaviyi koordine etmek için uzmanlarınızla birlikte çalışır.
 • Jinekolojik onkolog- kadın üreme sistemi kanserlerini teşhis eder ve tedavi eder
 • Radyasyon onkoloğu- radyasyon tedavisi tedavisini reçete eder ve koordine eder.
 • Tıbbi onkolog- kemoterapinin seyrini reçete eder ve koordine eder.
 • Kanser bakım koordinatörleri- bakımınızı koordine edin, multidisipliner ekiple bağlantı kurun ve tedavi boyunca sizi ve ailenizi destekleyin.
 • Diyetisyen- tedavi ve iyileşme sürecinde takip etmeniz gereken bir beslenme planı önerir.
 • Sosyal hizmet uzmanları, eczacılar ve danışmanlar gibi diğer yardımcı sağlık uzmanları.

Rahim ağzı kanserini önleme

HPV aşısı

Bu, neredeyse tüm rahim ağzı kanserlerine neden olan belirli HPV türlerine karşı bir aşıdır. Gardasil 9, rahim ağzı kanserlerinin yaklaşık %90’ına neden olan dokuz HPV tipine karşı koruma sağlamak üzere geliştirilmiştir.

HPV aşısına sahip olmak, düzenli olarak Rahim Ağzı Kanseri Tarama Testleri yaptırmamanız gerektiği anlamına gelmez. HPV’ye karşı aşı olduysanız, ilk taramanızı 25 yaşında ve ardından her beş yılda bir yaptırmalısınız.

Rahim ağzı kanseri için prognoz

Her kişinin bireysel koşullarına bağlı olacağından, bir doktorun bir hastalığın kesin seyrini tahmin etmesi mümkün değildir. Bununla birlikte, doktorunuz, sahip olduğunuz serviks kanserinin türüne, test sonuçlarına, tümör büyüme hızına ve ayrıca yaşınıza, zindeliğinize ve tıbbi geçmişinize bağlı olarak hastalığın olası sonucunu, bir prognoz verebilir.

Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde etkili bir şekilde tedavi edilebilir. Erken serviks kanseri olan kadınların çoğu iyileşecektir.

Rahim ağzı kanseri tedavisi hamile kalmayı zorlaştırabilir veya imkansız hale getirebilir. Doğurganlık sizin için önemliyse, tedavi başlamadan önce doktorunuzla konuşun.

Rahim ağzı kanserim geri gelebilir mi?

Çoğu durumda tedavi işe yarar ve kanser asla geri gelmez. Ancak bazen olur – doktorunuz uzun bir süre boyunca herhangi bir belirti tespit etmemiş olsa bile. Buna nüks denir.

Başka kanserlere yakalanma olasılığım daha mı yüksek?

Rahim ağzı kanseri tedavisi görmüş olsanız bile, bu mutlaka diğer kanser türlerini alamayacağınız anlamına gelmez. Bazı durumlarda, ikinci bir kanser geliştirme şansınız artabilir.

Rahim ağzı kanserinden sonra çocuk sahibi olabilir miyim?

Rahim ağzı kanseri olduktan sonra hamile kalabilmeniz, kanserinizin evresine ve sahip olduğunuz tedavi türüne bağlı olacaktır.
 
Erken evre kanseriniz varsa, daha az agresif tedaviler alabilirsiniz, böylece çocuk sahibi olmaya devam edebilirsiniz. İyileşmek için hamile kalmaya çalışmadan önce muhtemelen 6 ila 12 ay beklemeniz gerekecek .

Rahim ağzı kanserini kızıma geçirebilir miyim?

Kızınıza rahim ağzı kanseri riskinin artması mümkündür, ancak bu olası değildir. Rahim ağzı kanserlerinin çoğuna genetik mutasyonlar değil, HPV neden olur.

Rahim ağzı kanseri tedavisi cinsel hayatımı etkiler mi?

Evet, rahim ağzı kanseri cinsel yaşamınızı etkileyebilir. Rahim ağzı kanseri tedavisi sırasında ve sonrasında insanların yaşadığı fiziksel ve duygusal değişiklikler vardır.

Yorum yapın