Sapyoseksüel Nedir?

Sapyoseksüel

Sapyoseksüel

Sapyoseksüel  21.yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Bu kavram Latince dilinde zeki ve bilgi anlamlarına gelen “Sapiens” ile İngilizce de cinsellik anlamına gelen “sexual” kelimelerinin birleşimi ile ortaya çıkmıştır.

Sapyoseksüel ne demektir?

Sapyoseksüel, cinsel ve romantik ilişkilerde fiziksel görünümden ziyade daha çok bilgi ve zeka birikimine olan ilgi olarak tanımlanır. Sapyoseksüellikte önemli olan bağ duygusallıktır, bilgi ve kelimelere önem vermektedir. Sapyoseksüel, Entelektüel aşk olarak da tanımlanır, erotizm ve akıl arasında da çok kuvvetli bir ilişki vardır.

Sapyoseksüel olduğunu nasıl anlışılır?

Yapılan araştırmalara göre 18-35 yaş arasında ki kişilerin yaklaşık yüzde 9 u Sapyoseksüel olarak tanı konmuştur. Kişiler eğer partnerlerinin daha çok dış görünüşü değil de konuşmalarına ve fikirlerine önem gösteriyorsa ve etkileniyorsa Sapyoseksüel olarak tanımlanırlar.

Sapyoseksüel Kadın ve Erkeklerin ortak noktaları nelerdir?

Bu kişiler toplumsal fikirlerin dışına çıkarak zeka ile ilgili şeylere önem gösterip, fiziksel özelliklere pek önem vermezler. Sapyoseksüel kişiler daha perspektif bakarak daha detaycı olmaktadırlar. Sapyoseksüel kadın ve erkekler ayrıca partnerlerinin bilgi birikimine hayranlık duyup, iyi bir dinleyici ve kısa sohbetlerden de kaçınırlar.

Yorum yapın