Selülit Nasıl Geçer?

Selülit Nasıl Geçer?

Selülit nedir?

Selülit, genellikle uyluk bölgelerinde oluşan çukur görünümlü bir cilt sorunudur. Selülit, Derinin derinliklerindeki yağ dokusunun bağ dokusuna baskı yapmasıyla oluşur. Genellikle 21 yaş ve üstü tüm kadınların yüzde 85’inden fazlasında selülit sorunu ortaya çıkmaktadır. Erkeklerde ise bu sorun yaygın değildir.

 

Selülit dereceleri nelerdir?

Yapılan araştırmalara görö Selülit’in 3 derecesi bulunmaktadır.

Bunlar:

 • 1. derece (hafif). “Portakal kabuğu” görünümünde olan hafif çöküntüler
 • 2. derece (orta). “Süzme peynir benzeri” bir görüntye sahip olan bu derece daha derin çöküntülere sahiptir.
 • Derece 3 (şiddetli). “Yatak benzeri” bir görüntüsü olan bu derece ise çok daha derin ve çöküntüye sahiptir.

 

Selülit neden uyluklarda gelişir?

Uyluk Bölgeleri doğal olarak daha fazla yağ dokusuna sahip olduğundan buralarda daha çok selülit gelişebilir.

Selülit olasılığını artıran diğer faktörler ise:

 • Yaşın ilerlemesi
 • estrojen
 • aile öyküsü
 • doku iltihabı
 • kilo alımının neden olduğu artan yağ dokusu
 • kolajen kaybı
 • zayıf dolaşım (bacaklarda yaygın bir sorun)
 • zayıf lenfatik drenaj
 • inceltme epidermisi (cildin dış tabakası)

Peki Selülit Nasıl Geçer?

Selüliti engellemek için neler yapılmalıdır?

Masaj

Umut verici ve etkili bir çözüm masajdır. Masaj evde veya profesyonel bir masaj terapisti yardımıyla yapılabilmektedir.

Masaj, lenfatik drenajı iyileştirerek selüliti azaltabilir . Ayrıca cilt dokunuzu esnetmeye yardımcı olmaktadır. Bu gibi masajlar, selülit çukurlarını ve derinliklerini de uzatmaya yardımcı olabilir.

Masaj kremleri de aynı faydaları sağlar, ancak burada anahtar bileşen masaj işlemidir . Çünkü masaj daha etkilidir. Krem sürerek selülitlerin kendiliğinden geçmesini beklemek bu süreci uzatabilir.

Ayrıca, konu selülit olduğunda tek bir masajın yardımcı olmayacağını bilin. İstediğiniz sonuçları elde etmek ve sürdürmek için süreci tutarlı bir şekilde tekrarlamanız gerekir.

Biyoaktif kolajen peptitleri

Bu konuda yapılan araştırmalarda, Katılımcılara 6 ay boyunca günlük oral olarak takviye verilerek yapılan araştırmada, Genel olarak, uyluklarında selülitte belirgin bir azalma olduğu görülmüş.

Sonuçlar ilginç olsa da, herhangi bir takviyenin selülit iyileştirmedeki rolünü desteklemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Daha fazla su içmek

Günlük su tüketimi, selülit ile yardımcı olabilecek başka bir düşük maliyetli seçeneklerden biridir. Su içmek sadece susuz kalmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda su dolaşımı ve lenfatik akışı teşvik etmeye de yardımcı olur.

Kilo vermek

Fazla vücut yağını kaybetmek doğal olarak selülit görünümünü azaltabilir. Kilo vermek, aşırı kilolu ve obezitesi olan kişilere oranla selüliti azaltmasına katkıda bulunmaktadır.

Ancak, herhangi bir kiloda herkesin selülit olabileceğini unutmayın. Sadece aşırı kilolu veya obezitesi olanlarla sınırlı değildir.

Kilo vermek veya kaslarınızı güçlendirmek istiyorsanız, dengeli beslenmeli ve düzenli egzersiz yaparak uyluklarınızdaki selüliti azaltmaya yardımcı olabileceğini görebilirsiniz.

Yorum yapın