Sıtma nasıl bulaşır?

Sıtma nasıl bulaşır?

Sıtma nedir?

Sıtma, enfekte sivrisinekler tarafından bulaşmaktadır. Sıtma parazitini taşıyan bir sivrisinek tarafından ısırıldığında, parazit kan dolaşımınıza girer. Daha sonra karaciğerinize taşınır ve burada çoğalır.

Sıtmanız varken bir sivrisinek sizi ısırırsa, enfekte olur ve paraziti ısırdığı bir sonraki kişiye bulaştırabilir.

Sıtmaya yakalanmamak için neler yapılmalı?

Hastalığa yakalanmamak için böcek ısırıklarından kaçınmanız ve sıtma önleyici tabletler almanız gerekir.

Sıtma nasıl bulaşır?

Sıtma bulaşıcı değildir ve ona sahip biriyle fiziksel temastan kapamazsınız. Sıtma paraziti, enfekte bir kişinin tükürüğünde bulunmaz ve bir kişiden diğerine geçmez.

Bir insandan sıtmaya yakalanmanın tek yolu kan nakli veya organ naklidir. Annelerin paraziti doğum sırasında bebeklerine geçirmeleri de mümkündür.

Bir kereden fazla sıtmaya yakalanmak mümkün mü?

Sıtmaya birden fazla kez yakalanabilirsiniz. Geçmişte hastalığı geçirmiş olsanız bile, sıtma bölgesine seyahat ederken yine de önlem almanız gerekir.

Riskli bir bölgede büyüyen insanlar bir miktar bağışıklık geliştirir ve yaşlandıkça sıtmaya yakalanma olasılıkları daha düşüktür. Sıtma vakalarının ve ölümlerin çoğu, özellikle risk altındaki çocuklarda meydana gelmektedir.

Çocukluğunu sıtmanın yaygın olduğu bir bölgede geçiren kişilerin, ziyarete geldiklerinde bağışık olduklarına ve kendilerini korumaları gerekmediğine inanmaları çok yaygındır. Bu yanlıştır – eskiden orada yaşıyor olsanız bile, bir sıtma bölgesine korumasız seyahat etmek tehlikelidir. Sıtma çok tehlikeli olabilir ve kendinizi korumanız önemlidir.

Sıtma nasıl yayılır?

Sıtma sivrisinekler yoluyla yayılır. Paraziti bulaştırabilen tek sivrisinek anofel sivrisinektir. Yaklaşık yedi günde bir beslenir ve daha önce sıtma hastası birini ısırmışsa sıtma parazitini taşır.

Sivrisinekler parazit için taşıyıcı görevi görür ve sıtma parazitinin riskli bölgelerde yayılmasından sorumludurlar. Bu nedenle sivrisinek ısırıklarından kaçınmak, profilaksinizin önemli bir parçasıdır.

Hamileler sıtma olur mu?

Hamile kadınlar özellikle sıtma riski altındadır. Sivrisineklerin, hamile olmayan kadınlara göre biraz daha yüksek vücut ısısına sahip olmaları ve biraz daha hızlı nefes almaları nedeniyle hamile kadınları ısırma olasılıklarının daha yüksek olduğu varsayılmaktadır.

Sıtma, hamile kadınlarda tehlikeli komplikasyonlara neden olabilir ve doğmamış çocuğa zarar verebilir. Bu nedenle, sıtmanın endemik olduğu bir bölgeye seyahat planlıyorsanız, kendinizi ve bebeğinizi korumanız önemlidir.

Yorum yapın