Uyuz Hastalığı

Uyuz Hastalığı

Uyuz nedir?

Uyuz, mominis adında ki böceğin sebep olduğu ve tüm dünyada zaman zaman görülen bir hastalık türüdür. Bu böcekler gözle görülmeyen sadece mikroskop yardımı ile görülebilmektedir. Bu uyuza neden olan böcekler insan derisine yapışarak hastalığa neden olurlar. Uyuz böcekleri deri üzerinde tüneller açarak yaşamlarını sürdürürler.

Uyuzun belirtileri kaç günde ortaya çıkar?

İlk kez bu hastalığa yakalanan kişinin belirtileri genelde 2-6 haftada ortaya çıkmaktadır. Ancak daha önce bu hastalığa yakalanan kişilerde bu süre 1-4 güne kadar düşmektedir. Hastalığın herhangi bir belirtisi başlamasa bile bu kişiler uyuzu başka kişilere bulaştırabilmektedir.

Uyuzun Belirtileri nelerdir?

Uyuz hastalığının en büyük ve şiddetli belirtisi kaşıntıdır. Bu kaşıntılar genellikle gece saatlerinde daha fazla olmaktadır. Uyuz, kişinin yatağa girip ısınması ile daha fazla etkisi gösterip daha da şiddetli kaşıntıya sebep olur. Gündüz saatlerinde bu kaşıntılar hafifler. Kaşıntı bölgeleri, el parmak araları, koltuk altları, dirsekler şeklinde olmaktadır. Uyuz hastalığının en önemli bulgusu parmakların arasında yer alan damgalı bir çizgidir.

Uyuz hastalığının tedavisi nedir?

Uyuz hastalığının tedavisi günümüz şartlarında mümkündür. Hastalığın tedavisi hemen başlanması gerekir. Bu hastalık ile ilgili tedavi süreci başladıktan sonra kısa bir süre kaşıntılar meydana gelse de panik yapmamaya gerek duymadan tedaviye devam edilmelidir. Tedavi bittikten sonra ölmüş olan böcek ve böceklerin artıklarına karşı alerji oluşması sebebi ile 2-4 hafta arasında alerji devam etse de bu durum uyuz hastalığı ile karıştırılmamalıdır.

Uyuz hastalığından korunmak için neler yapılmalı?

Uyuz hastalığından korunmak için öncelikle giysiler, havlular makinada 60 derece yıkanıp, yine aynı derecelerde ütülenmelidir. Yaşanılan ortam ve yataklar havalandırılmalıdır. Ayrıca yaşadığımız ortam sık sık temizlenmelidir.

Yorum yapın